Ziua Sportivului și a Mișcării Olimpice marcate la Bucovăț – 2019

15 mai 2019 | 0 | Sport

Duminică 12 mai, la Bucovăț a fost organizată Ziua Sportivului și a Mișcării Olimpice. Pe terenul din localitatea s-au desfășurat mai multe probe sportive la trântă, alergări pe distanțe mici, ridicarea greutății. De asemenea echipa de fotbal FC Bucovăț a întâlnit echipa din Tătărești într-un meci amical. Cei mici au avut parte de premii din partea organizatorilor. Astfel, micuții au recitat poezii dedicate sportului și au participat la concursul desenelor pe asfalt. La eveniment a fost prezent și campionul mondial la dame, Ion Dosca care a dat startul competiției prin intonarea imnului de stat și arborarea drapelului. La deschidere a fost invitată ansamblul de dansuri ,,Dance Factory” care au demonstrat că dansul este mișcare și contribuie la un mod sănătos de viață în rândul tinerei generații. Ziua Sportivului și a Mișcării olimpice de la Bucovăț a fost organizat cu sprijinul Consiliului raional Strășeni.

Știri asemănatoare

O competitie cu zeci de cai…

25 martie 2019 | 0

[video width="720" height="404" mp4="https://infostraseni.md/wp-content/uploads/2019/03/2523331.mp4"][/video] O competitie cu zeci de cai putere, fum si zgomot de motoare s-a dat astazi la Cojusna. Piloti experimentati, dar si amatori s-au intrecut in prima…

CAMPIONAT DE ŞAH ŞI DAME ÎN…

18 martie 2019 | 0

Duminică, 17 martie, în incinta Liceului Teoretic “Ion Vatamanu”, s-a desfăşurat campionatul municipal la Şah şi Dame, competiţie ce a cuprins participanţi de diferite categorii de vârstă. Spre final, cei…